PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33288}

Spirited Away: W krainie Bogów

Sen to Chihiro no Kamikakushi
8,1 144 840
ocen
8,1 10 1 144840
8,2 36
ocen krytyków
Spirited Away: W krainie Bogów
powrót do forum filmu Spirited Away: W krainie Bogów

Ktoś wie, jakim cudem Chihiro wiedziała, że nie ma wśród prezentowanej trzody jej rodziców? Nawet we wcześniejszej sekwencji kiedy tam była nie można było odróżnić tych świń.

ocenił(a) film na 8
widra

Nie zrozumiałeś/łaś przesłania? Nie ma tu większych filozofii. Jej rodzice, mimo przemieniania nie są tylko parą zwykłych tłustych świń...

ocenił(a) film na 10
xJustax

Przesłanie całego filmu zrozumiałem. Przypomniała mi się scena z (chyba) Disnejowskiej bajki, kiedy chłopak miął wybrać dziewczynę z zakrytych jakie jemu przedstawiono. W wyborze pomógł mu motyl, który latał nad ta właściwą. I dlatego zastanawiałem się czy coś w tej bajce pominąłem. Chihiro z resztą sama mówiła, że są do nieodróżnienia od innych, kiedy zobaczyła ich w chlewie. Wiedziała, że to oni, bo jej chłopak powiedział i mieli jeszcze an sobie resztki ubrania. Czyli pozostaje, że miała dobry instynkt.

ocenił(a) film na 10
widra

Mam wrażenie, że coś opuściłeś. Zeniba daje jej gumkę do włosów utkaną przez towarzyszy podróży Chichiro, mówiąc coś takiego: "Przyniesie Ci szczęście, bo zrobili ją dla ciebie przyjaciele". Dawno nie oglądałam, ale z tego, co pamiętam, gumka odbija refleks słoneczny, błyszczy się tuż przed tym, kiedy dziewczynka odpowiada na pytanie dotyczące rodziców. Czyli (jeśli dobrze rozumiem) ta gumka przyniosła jej takie właśnie szczęście, umiejętność dokonania właściwego wyboru.

ocenił(a) film na 10
Irma100

Oglądałem jeszcze raz końcówkę ale refleksu słonecznego nie widziałem. Ale faktycznie dostała gumkę do włosów. Szkoda, ze w mojej wersji filmu nie było to lepiej widoczne. Bym się nie pytał ;) Dx

ocenił(a) film na 10
widra

Masz rację, obejrzałam końcówkę, i rzeczywiście, musiałam sobie ten refleks domyślić przez długie nieoglądanie:D

użytkownik usunięty
widra

Mam ten sam problem. Od wielu lat(!) przy nadarzających się okazjach staram się zaleźć odpowiedź na to pytanie i nic! Ani fora, ani artykuły, ani oglądacze...nikt nic nie wie. Wygląda na to, że nie ma wytłumaczenia - po prostu zgadła.

Witajcie, a czy mnie się tylko wydawało, czy żaba, którą uratowała Chihiro, wykonała znaczący ruch głową?

użytkownik usunięty
piotr_czainski

Sprawdzę jeszcze dziś:)

użytkownik usunięty

Hm...fakt, że żaba ruszyła głową, ale raczej przytaknęła, więc skąd wniosek Chihiro, że wśród świń nie ma rodziców...? Może się wcześniej umówili, a może to miało wydźwięk "dobrze myślisz, tutaj nie ma twoich rodziców"?

ocenił(a) film na 10
widra

Pozwolę sobie odgrzebać temat. To jest troszkę inaczej niż myślicie i jest nieco bardziej skomplikowane.

Jak zapewne zauważyliście w całym filmie, wszystkie postaci są uczciwe (z braku lepszego słowa): po podpisaniu kontraktu Chichiro dostaje pracę i nie zostaje oszukana, bóg rzeki za okazaną mu pomoc wynagradza główną bohaterkę dając jej magiczne ciastko, rodzice zmieniają się w świnie za karę za złamanie prawa, nawet sama zła Yubaba po dobrze wykonanej przez Chichiro pracy szczerze jej gratuluje, przykładów jest całe multum, zapewne każdy kto obejrzał dokładnie film mógłby przytoczyć ich znacznie więcej. Należy zauważyć też drugą sprawę, w całym filmie Chichiro mimo iż była na łasce potężnych istot, które mogły zrobić z nią wszystko co tylko chciały nie otrzymała polecenia, które przekraczałoby jej możliwości. Słowem prawidłowa odpowiedź głównej bohaterki opierała się na jej wiedzy o magicznym świecie, na tym, że istoty go zamieszkujące są uczciwe i nie postawiłyby jej (nawet mimo złości) przed zadaniem niewykonalnym - bo przecież wyraźnie powiedziane zostało, że jej rodzice są zupełnie nie do odróżnienia od zwykłych świń - stąd też wiedziała, że ich tam nie ma :)

ocenił(a) film na 10
ogierinho

Biorąc pod uwagę, że to był film dla dzieci, to twoje tłumaczenie jest strasznie zawiłe. Ale w jakimś sensie jest odpowiedzią na moje pytanie. Choć bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że o czymś zapomniano podczas montażu filmu.

ocenił(a) film na 10
widra

Widzisz, zasadnicza różnica polega na tym, że nasze rozumienie filmu dla dzieci zupełnie mija się z tym które prezentuje pan Miyazaki. Ten reżyser jest znany z tego, że jego filmy jedynie po części są kierowane do młodszej widowni. Miyazaki w swoich dziełach nie przekazuje jedynie banalnych treści. To właśnie jest fenomenem jego filmów, w samym Spirited Away w zasadzie wszystko jest metaforą doskonale ukrytą pod wspaniała historią. Dlatego też zdecydowanie nie jest to film tylko dla dzieci, z resztą tak samo jak inne filmy tego genialnego reżysera.

ocenił(a) film na 10
widra

Jak Dziecko zostaje przemienione w szczurka Jubaba go nie rozpoznaje, co Chichiro odnotowuje ze zdziwieniem. Z tego wynika, że według dziewczynki bliskich rozpoznaje się zawsze, niezależnie jak wyglądają, w co zostali przemienieni. Tak działa miłość...

ocenił(a) film na 8
QLT

Tak samo to interpretuję, w końcu: "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu." :)

widra

Witam wszystkich, dzisiaj postanowiłam wrócić do tego arcydzieła i myśle, że po tylu lata udało mi się rozwikłać zagadkę postawianą w komentarzu wyżej. Według mnie Chihiro potrafiła rozpoznać swoich rodziców zważywszy na fakt miłości jaką ich darzyła. Argumentem mówiącym za tym jest chociażby fakt, że wiedziała ona o przemianie Haku w smoka mimo, iż nikt jej o tym nie powiedział. Stało się to za sprawą miłości łączących oboje bohaterów Wyczułaby ona bliskość swoich rodziców i bez problemu potrafiłaby ich rozpoznać, gdyby tylko byli przy miej bo ich kochała. Oczywiście tak mi się tylko wydaje. Pozdrawiam wszystkich!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones